Piton és szerepe - a teljes spekuláció magyarul
2005.07.20. 16:36
Tehát először: a tények
1. Most már biztosra tudjuk, hogy a Sötét Varázslatok Kivédése állás meg van átkozva. Eddig csak gyanítottuk, de Dumbledore maga igazolta. Egy tanárt sem képes egy évnél hosszabb időre megtartani a pozícióban.
2. Piton Törhetetlen Esküt tett, amelyeket „lángnyelvek” pecsételtek meg, és „mint egy kötél, mint egy tüzes kígyó” kötötte össze kezét Narcisszáéval. (41. o.)
3. Ha valaki megtöri a Törhetetlen Esküt, meghal. Nem tudjuk, pontosan hogyan, de az eskütétel formájából nem valószínűtlen, hogy valamilyen módon elégeti az illetőt.
4. Dumbledore jobb keze elfeketedettnek és „égett”-nek van ábrázolva. Ám míg Rowling nem minden alkalommal használja az „elfeketedett” szót, az „égett” viszont minden egyes alkalommal előkerül, amikor Dumbledore beteg kezéről van szó.
5. Dumbledore mindenképpen tudott a Törhetetlen Esküről. Ha nem Pitontól, akkor Harrytől, aki elmondta neki azt a párbeszédet, amelyet Piton és Draco között kihallgatott. Ebben szerepelt az eskü.
6. Dumbledore egész végig tudott Draco tervéről. Ő maga mondta ezt a toronyban, mégsem tett semmit, hogy megállítsa.
7. Dumbledore megbízott Pitonban egész végig. Ezt újra és újra el is ismételte, néha egyenesen türelmetlenül válaszolva Harry idegességére.
8. Mind Dumbledore, mind Piton képzett legilimentorok.
Néhány gondolat, amelyek nem tények, mégis valószínűsíthetők a tények alapján
1. Piton nem idióta. Így tehát (ha ő volt, aki a törhetetlen esküt tette Narcisszának, ld. alább), tudnia kellett arról, mi Draco feladata. Nem tett volna Törhetetlen Esküt valamire, amit nem tud.
2. Sőt, az sem valószínű, hogy pusztán jó szívéből Törhetetlen Esküt tett volna arra, hogy megöl valakit, aki nála hatalmasabb és bölcsebb.
3. Piton a „Félvér Herceg”-nek hívja magát, ami elég meglepően hat, ha belegondolunk abba, hogy az aranyvérű társadalom a tisztavérűséget mindenek fölé helyezi. Ebben a körben bevallani, hogy nem vagy az, butaság. (Ezt a gondolatot azonban nem fogom alkalmazni az alábbiakban. Csak érdekességként jegyeztem meg.)
A kifejtés
Mindent összevetve egy dolog biztos: Dumbledore tudta az év elején, hogy Pitonnak már csak egy éve maradt, egyébként nem adta volna neki, bizalmas kollégájának, az állást.
Na de honnan tudta, hogy Pitonnak csak egy éve maradt?
1. Nem tudta. Csak nem bízott benne, és ilyen módon akarta eltávolítani. (Teljesen valószínűtlen. Lásd Tény 7. Másrészt, ha gyanakodott volna rá, nem eresztett volna egy Halálfalót a gyerekek közé. Dumbledore nem hülye, ezért én ezt a verziót nem vagyok hajlandó elhinni.)
2. Nem tudta, hanem azt hitte, hogy el tudta távolítani az átkot, mielőtt Pitont az állásba helyezte volna. (Erre azonban nem utal semmi, ráadásul részben ellentmond a Tény 1-nek. Ld. fent.)
3. Piton elárult neki valamit, ami erre utalt (mármint hogy nem fog maradni). Éppen ezért úgy döntött(ek), hogy ha már Pitonnak úgyis mennie kell, megkímélnek egy szerencsétlen tanárt attól, hogy a kórházban, vagy egy temetőben fejezze be az évet.
Egyedül logikusnak ezt az utolsó megoldást látom (de mivel nem vagyok JKR, lehet, hogy tévedek). Ez azonban azt implikálja, hogy Piton elmondta Dumbledore-nak a törhetetlen esküt, sőt azt is, hogy mi volt ennek az eskünek a tárgya. Ebből Dumbledore tudja, hogy vagy Pitonnak vagy neki meg kell halnia az év végéig (mivel ugye, ha Piton nem öli meg Dumbledore-t, őt magát öli meg az eskü ld. Tény 3.). Bármelyik haláleset is következik be, Pitonnak mennie kell.
A Tény 5 és 6 is ezt támasztják alá.
Egy kis kitérő a Tény 5-höz. Amikor Harry elmondta Dumbledore-nak, hogy mit hallgatott ki, Dumbledore csak annyit mondott „Nem gondolom, hogy ennek különösebb fontossága lenne.” Jóllehet egy ilyen információhoz hozzájutni igenis nagy fontosságú, így Harry jogosan háborodott föl. Ez újra csak Dumbledore hibájáról árulkodik: az igazgató ismét csak nem gondolt arra, hogy a téma ilyen lerázása nem fogja Harryt megállítani, vagy véleményét megváltoztatni. Azt hiszem, ez (is) volt az, amit JKR az interjúban Dumbledore-ról mondott:
„Azt hiszem, különösen az ötös és a hatos könyvből nyilvánvalóan kiderül, hogy semmiféle kiemelkedő intelligencia nem ment meg az érzelmi tévedésektől, és erre Dumbledore a jó példa. Sőt, inkább azt mondanám, hogy a kimagasló értelem sok bajt okozhat, ahogy okozott is Dumbledore-nak, akit a saját bölcsessége szigetelt el. Ez jól látszik a könyvekből: hiszen hol van az, aki hozzá hasonló lehetne? Hol van a bizalmasa, a partnere? Nem, neki nincsenek ilyenek. Ő mindig az, aki ad, ő mindig az, aki ért, aki a tudás birtokában van.”
Meg vagyok győződve arról, hogy Dumbledore azt gondolta, hogy Harry képes úgy érteni ezt a néhány szót, ahogy ő mondta. „Nem gondolom, hogy ennek különösebb fontossága lenne.”, azaz „Tudok róla, nem kell magad ezzel idegesítened.” De Harry így értette: „Úgysem hiszem, hogy megértenéd.”
Tény 6.: Dumbledore nem tett semmit, hogy megállítsa Dracót, mert nem akarta, hogy Pitonnak közbe kelljen lépnie a tett eskü miatt. Inkább húzta az időt, hogy felkészíthesse Harryt. Egész magatartása ezt mutatja: készült a halálra. Végül még azt is kimutatta, hogy nem ő többé a világos oldal vezetője, hanem Harry: „Nem aggódok. Veled vagyok.” Ezek a szavak árulkodnak.
Miután megitta azt a bájitalt, amely megmérgezte, el akart jutni Pitonhoz, amíg életben volt. Az előzőek fényében erre egy oka lehetett: amennyire lehetett, ki akarta használni a saját halálát. Tudta, hogy Piton arra esküdött, hogy megöli őt, s ezzel Piton helyét is be tudta biztosítani Voldemort körében.
Piton azonban nem akarta megölni. Ezért lett olyan dühös, amikor Harry legyávázta. Dühös – és fájdalom látszott az arcán. Ez az egyetlen alkalom is (a 6 könyv folyamán!!) hogy Harryt megtámadja egy rontással.
Azt hiszem, ennyi az, amit több-kevesebb biztonsággal állíthatunk.
De feljebb felsoroltam néhány tényt, amelyet eddig még nem használtam. Ezeket azzal vezetném be, hogy ott van még az a párbeszéd, amit Hagrid hallgat ki:
- Hallottam, hogy Piton azt mondta Dumbledore-nak, hogy túl sok dolgot vesz magától értetődőnek, és hogy talán ő - Piton - nem akarja folytatni (szó szerint: csinálni többé). - Folytatni? Mit? - Nem tudom, Harry. Úgy hangzott, mintha Piton agyonhajszoltnak érezné magát. Csak ennyi. Egyébként meg Dumbledore kerek perec kijelentette, hogy már beleegyezett, és ezen nincs mit beszélni többet. Elég keményen mondta. (...)
Ez viszont mintha arra utalna, hogy Piton nem volt az eskü nyomása alatt – sokkal inkább mintha Dumbledore nyomása alatt lett volna (aki talán egy, a Harryéhez hasonló ígéretet sajtolt még ki belőle korábban).
Ez alapján következzen tehát a GuessLess ötletén alapuló teóriám, a Fekete Kéz teória. Ez, röviden, azt állítja, hogy Piton képében a százfűléfőzetet használó Dumbledore tette az esküt. Alig élte túl az esküt, amelyet saját maga ellen tett, ezért égett össze a keze (Tény 4.) Vagy talán az eskü lassan ölni kezdte őt, mivel olyan dologra esküdött, amelyet nem volt képes betölteni (Tény 3). Annak ellenére azt gondolom, hogy ez a helyes út, hogy maga Dumbledore mond ennek ellent, amikor azt állítja, hogy a Gaunt gyűrűben lakozó Horcrux elpusztítása okozta a kezének a megbetegedését. (Igazából még az is elképzelhető, hogy éppen amiatt volt Piton képében, mert Voldemorttól akart valahogy információt szerezni a Horcrux elpusztítására, és áttételesen így okozta a Horcrux elpusztítása a kéz összeégését…)
Hogy jutottam erre a meggyőződésre?
Egyszerűen. Ha a fentebb írottak alapján feltételezem, hogy Piton Dumbledore embere, akkor teljességgel lehetetlen, hogy Törhetetlen Esküt tesz, mivel 1. nem volt igazi kényszerhelyzet arra, hogy megtegye (egy csomó kibúvója lehetett volna), és 2. éppen ezért egy ilyen súlyos lépést anélkül tenni, hogy előzőleg Dumbledore-ral konzultált volna, majdnem hogy árulás (de ez meg éppen ellentmond e megállapítás előfeltételének, amely szerint Piton nem áruló).
Így tehát kijelenthető, hogy az esküt tevő nem lehetett Piton. Sőt, nem lehetett más rend-tag sem, csak a vezető: Dumbledore. Neki egyedül van meg a rálátása/hatalma arra, hogy egy ilyen súlyos döntést ennyire „hirtelen” meghozzon. Ezen kívül az 1. és 2. gondolat (amelyek szerint Piton nem idióta) jól illenek ebbe a feltételezésbe.
De mit csinált Dumbledore Piton bőrében?
Lehetett az, amit az előbb már mondtam, hogy éppen a Horcrux elpusztítása után kutatott. De az sem lehetetlen, hogy Pitonnal felváltva kémkedtek Voldemorton (mindketten kitűnő Okklumentorok), és a Black nővérek véletlenül éppen akkor érkeztek, amikor Dumbledore volt jelen (aki talán éppen Pitonra várt – a könyv említi, hogy „Piton” egyszer még ki is nézett az ablakon)
Ez lehet az oka annak is, hogy Dumbledore ennyire bízik Pitonban.
|